Seminar de Outdoor
19 Mai 2008

Pe 19 mai, a mai avut loc un seminar in cadrul Scolii ADC*RO. De data acesta, tema de discutie a fost publicitatea outdoor. Vali Suciu (Creative Director – Odyssey Communication) le-a explicat studentilor care sunt rigorile impuse de acest tip de promovare publicitara. Ca si celelalte seminarii, si acesta s-a desfasurat sub forma unui discutii intre studenti si tutore.

Vali Suciu a vorbit despre formele de outdoor conventional : bus shelters, back-lits, billboards, city-lights, mash-uri, panouri publicitare etc. si a venit cu exemple de publicitate outdoor, atat din spatiul autohton cat si din cel strain. Discutia s-a centrat, de asemenea, si pe responsabilitatea publicitarilor de a trata cu seriozitate acesta forma de promovare, deoarece outdoor-ul « imbraca » mediul in care este amplasat, il infrumuseteaza sau, din contra, ii poate oferi un aspect aglomerat si dezorganizat. Brief-ul propus la sfarsitul intalnirii le va oferi studentilor ocazia sa aplice tot ce au discutat in cadrul acestui seminar.