Start inscrieri Scoala ADC ÔÇô editia a XII-a
23 Septembrie 2019

Ne preg─âtim pentru cea de-a XII – a edi╚Ťie a ╚ścolii ADC ╚Öi d─âm startul unei noi perioade de înscrieri între 23 septembrie ╚Öi 20 octombrie.

Industria publicit─â╚Ťii a╚Öteapt─â urm─âtoarea genera╚Ťie de tineri dornici s─â î╚Öi prezinte ideile inovatoare ╚Öi s─â afle de la cei mai renumi╚Ťi directori români de crea╚Ťie care sunt criteriile prin care o idee poate fi ╚Öi creativ─â, dar mai ales relevant─â briefului.

Înscrierile se fac online, pe www.scoalaadc.ro, rezolvând brief-ul de concurs propus de tutori. Nota final─â a testului de admitere se calculeaz─â astfel: 60% creativitatea, 20% execu╚Ťia ╚Öi 20% relevan╚Ťa pentru brief. Participarea la concursul de admitere este gratuit─â, iar pentru a urma cursurile ┼×colii ADC*RO, studen┼úii admi┼či vor avea de achitat o tax─â de 600 de euro.
De asemenea, participan╚Ťii care doresc s─â urmeze cursurile ╚ścolii trebuie s─â aib─â maximum 1 an de experien╚Ť─â profesional─â în domeniul publicit─â╚Ťii.

╚ścoala ADC se desf─â╚Öoar─â în perioada ianuarie – aprilie 2020 ╚Öi cuprinde atât cursuri ╚Öi tutorate, dar ╚Öi vizite ╚Öi întâlniri în unele dintre cele mai relevante agen╚Ťii de publicitate din ╚Ťar─â. La final de ╚ścoal─â, cursan╚Ťii î╚Öi vor putea alc─âtui un portofoliu de lucr─âri, care va fi evaluat de c─âtre tutorii ╚Öcolii pentru stabilirea clasamentului final, unde primii 10 cei mai buni studen╚Ťi vor beneficia de internshipuri în agen╚Ťii.

Cursantului cu cel mai conving─âtor portofoliu, clasat pe primul loc la finalul ╚ścolii ADC, i se va acorda Bursa Ionu╚Ť Popesu, în valoare de 600 de euro - înfiin╚Ťat─â de ADC România, în amintirea lui Ionu╚Ť Popescu, art director ╚Öi fotograf, care ╚Öi-a pierdut via╚Ťa în urma incendiului de la Colectiv. Bursa const─â astfel în returnarea taxei de participare.

Printre tutorii care a┼čteaptăÄ săÄ pregăÄteascăÄ noua genera┼úie de studen┼úi se aflăÄ: Adrian Preda – Creative Director FriendsTBWA, Andrei Trip┼ča – Creative Partner Three, C─ât─âlin Rusu – Chief Creative Partner & CEO Rusu+Bortun, Claudiu Dobri╚Ť─â – Creative Director McCann PR, Laura Nedelschi – Independent Creative Director, Liviu ┼óurcanu – Creative Director Mercury360, Radu Pilat – Managing Partner Heist Industries, ┼×erban Alexandrescu – Creative Director Headvertising ┼či ┼×tefan Vasilachi – Creative Director DDB România.

Începând cu anul 2016, parte a ╚ścolii ADC este ╚Öi Olimpiadul - un modul extra, desf─â╚Öurat în acela╚Öi timp cu tutoratele ╚Öi cursurile ╚ścolii ADC, care preg─âte╚Öte cursan╚Ťii pentru participarea la festivalurile interna╚Ťionale, în categoriile dedicate studen╚Ťilor ╚Öi juniorilor. Modulul Olimpiad a adunat în cei 3 ani 15 echipe, 4 cazuri înscrise la Young Fibra, premiate cu un Gold ╚Öi un Silver ╚Öi 17 cazuri înscrise la Future Lions, premiate cu 2 nominaliz─âri.

În 2018 ╚ścoala ADC*RO a împlinit 10 ani cu 10 edi┼úii, cu peste 600 de absolven┼úi ╚Öi un procent de 50% dintre ei angaja╚Ťi în domeniu.